piątek, 2 sierpnia 2013

Owoc granatu

Owoc ten jest symbolem cnót i zdrowia, zwłaszcza miłości i płodności. Kształt owoców granatu porównuje się do kobiecej piersi, sok do krwi, a kielich do królewskich insygniów. Niektórzy badacze Biblii uważają, że zakazanym rajskim owocem nie było jabłko, lecz owoc granatu.

Granatowiec właściwy (Punica granatum,) to drzewo lub krzew, osiągający 3-5 metrów wysokości. Pochodzi z Persji, skąd rozprzestrzenił się na obszary Afryki, Indii i Ameryki. Granaty zawierają duże ilości cukrów (10-12%), kwasów organicznych (2-5%), w tym kwas cytrynowy, białka (1,5%) oraz witaminy i minerały (wit. C i E, beta-karoten, niacyna, potas, selen, miedź, cynk).


  • stosowany pomocniczo wraz z innymi lekami w anginie i przeziębieniach (przy gorączce). Liczne badania kliniczne potwierdzają właściwości granatu, jako dobrego środka przeciw miażdżycy, zmianom nowotworowym czy cukrzycy
  • sok z granatu przeciwdziała impotencji oraz może chronić przed rakiem prostaty, obniżając poziom antygenu gruczołu krokowego; wpływa również korzystnie na serce i układ krążenia, redukując złogi cholesterolu oraz spowalnia rozwój arteriosklerozy
  • ekstrakt z liści granatu nie tylko zmniejsza podatność na wystąpienia chorób układu krążenia, ale również redukuje wewnątrz jelitowe wchłanianie tłuszczu
  • produkty z granatu wpływają korzystnie na płód, chroniąc mózg nienarodzonego płodu przez ograniczonym transportem tlenu
  • naukowcy potwierdzają również pozytywny wpływ granatu na układ nerwowy





Produkty z granatu to bogate źródło tanin (kwas galusowy i elagowy), antocyjanin i kwasów fenolowych. Liczne badania udowodniły dobroczynny wpływ kwasu elagowego w odniesieniu do raka. Kwas ten zapobiega wczesnym zmianom chemicznym, które prowadzą do nowotworów, zwłaszcza szyjki macicy, piersi, trzustki, przełyku, skóry i prostaty.

Sok z granatu zawiera trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż ta sama ilość zielonej herbaty czy czerwonego wina. Granaty wpływają korzystnie na zmiany miażdżycowe  tętnic oraz zmniejszają ryzyko śmierci z powodu cukrzycy, która powoduje pogrubienie ścianek arterii.

Ekstrakty z owoców granatu mogą również blokować enzymy przyczyniające się do zapalenia kości, stawów i chrząstek. Owoce granatu zawierają także roślinne estrogeny , (m.in. estron) pomagające w minimalizowaniu dolegliwości menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego.

Zdaniem naukowców, granat podobnie jak lubczyk, czekolada czy wanilia to naturalny afrodyzjak, zwiększający libido i poprawiający samopoczucie.

Wpływ granatu na urodę

Bogaty w kwas elagowy granat, wykazuje właściwości przeciwutleniające i wzmacniające ściany komórek. Stosowany jest jako naturalny filtr przeciwsłoneczny w preparatach do opalania i po opalaniu, gdyż chroni przed negatywnymi jego skutkami. Jest składnikiem przeciwdziałającym zmianom kancerogennym skóry. Wysoka zawartość polifenoli sprawia, że produkty bogate w ekstrakt z granatu, chronią przed wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne starzenie skóry.
Ze względu na obecność  kwasu pinikowego (omega-5) granat wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dlatego  stosowany jest w preparatach na obrzęki i skaleczenia, aktywując procesy regeneracji skóry. Zdolność do przeciwdziałania obrzękom została również wykorzystana w preparatach  do pielęgnacji skóry wokół oczu. Stosuje się go w produktach przeciwzmarszczkowych, gdyż spłyca już istniejące zmarszczki oraz zwiększa sprężystość skóry, wspomagając produkcję kolagenu.
Dodawany do balsamów i mleczek do ciała nawilża, uelastycznia i ujędrnia skórę. W kremach do twarzy odrzwia i rewitalizuje zmęczona skórę, a w maseczkach i lotionach działa ściągająco i zmniejsza pory.
Jest częstym składnikiem preparatów w pielęgnacji skóry trądzikowej, przy egzemie, łuszczycy i trądziku różowatym, gdyż wspomaga gojenie się stanów zapalnych. Polecany jest do cery dojrzałej, suchej i podrażnionej poprawiając jej ukrwienie i koloryt.

Źródło: http://magia-natury.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz