środa, 10 lipca 2013

Dezodorant czy antyperspirant

Pocenie się jest procesem naturalnym i niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, który między innymi reguluje jego temperaturę oraz zapewnia kwaśne pH skórze.
Pot jest prawie bezzapachowy i jeżeli nie jest wydzielany zbyt obficie, na ogół nie sprawia większego kłopotu. Nieprzyjemny zapach pojawia się na skutek jego rozkładu wywołanego przez mikroorganizmy. Niestety, do tego procesu dochodzi dość szybko, szczególnie w lecie. Problem ten może być całkowicie wyeliminowany przez odpowiednie działania antybakteryjne.

Preparaty dezodoryzujące należą do kosmetyków, które ograniczają rozwój bakterii, natomiast nie hamują wydzielania potu. Zazwyczaj ich działanie jest krótkotrwałe i ogranicza się do kilku godzin.



W skład wielu dezodorantów wchodzi alkohol etylowy, który działa wysuszająco. Może on wywołać podrażnienia u osób ze skórą suchą i wrażliwą. Dezodoranty często wzbogacone są środkami pielęgnacyjnymi, np. witaminami C, E, D-pantenolem czy też ceramidami. Mogą one zawierać także środki łagodzące podrażnienia, takie jak alantoina czy wyciąg z aloesu.

Antyperspiranty natomiast powodują ograniczenie działania gruczołów potowych, podobnie jak dezodoranty, zawierają substancje zapachowe i przeciwbakteryjne, ale ich receptury dodatkowo wzbogacone są o składniki powodujące zmniejszenie wydzielania potu.

Głównymi składnikami antyperspirantów są substancje, które nie tylko hamują rozmnażanie bakterii, ale także ograniczają działanie gruczołów potowych. Składniki te, pod wpływem temperatury i wilgoci, zmieniają się na skórze w żel, który  zwęża pory, skutecznie ograniczając ich działalność, dzięki czemu w dużym stopniu ogranicza problem nadmiernej potliwości.
Efekt jego aplikacji jest odczuwany nawet do kilkunastu godzin. Można go zatem zastosować tylko jeden raz w ciągu dnia, najlepiej po porannej kąpieli, która powinna być zakończona chłodnym prysznicem dodatkowo zwężającym ujścia gruczołów łojowych.

Nie należy stosować tego typu preparatów przed wyprawą na plażę lub wizytą w solarium - mogą one bowiem powodować powstawanie miejscowych przebarwień skóry.
Stosując antyperspiranty, należy pamiętać, aby wieczorem dokładnie zmyć resztki preparatu ze skóry. Absolutnie nie należy stosować tego typu preparatów na noc.

Opracowano na podstawie: http://www.doz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz